MAX6326XR25+
Mfr.Part #
MAX6326XR25+
Manufacturer
ams OSRAM
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
IC
Manufacturer :
ams OSRAM
Product Category :
Supervisors
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Voltage - Threshold :
2.5V
Number of Functions :
1
Adjustable Threshold :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Voltages Monitored :
1
Number of Terminations :
3
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Pin Count :
3
Output :
Push-Pull, Totem Pole
Supply Voltage :
3V
Reset :
Active Low
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
6 Weeks
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reset Timeout :
100ms Minimum
Length :
2mm
Mounting Type :
Surface Mount
Threshold Voltage :
+2.5V
Packaging :
Strip
Published :
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
0.65mm
Surface Mount :
yes
Number of Channels :
Datasheets
MAX6326XR25+
3V 3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor 1 Channels
MAX6326XR25+T Overview
As you can see, this power management is mounted through 3 terminals. There is a Strip-packaging method applied to IC management. To assist you, this IC power includes 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. To assist you, this PMIC includes SC-70, SOT-323 functions. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. When 3V is applied to the power ic, it conducts. When 1 is applied to the power ic, it conducts. It has a total of 3 pins that are attached to IC management. A Surface Mount mounting type is recommended. Temperature setting for the supervisors should be -40°C~85°C TA. As a result of this supervisor's operation, the output voltage is Push-Pull, Totem Pole.