MA0603CG180J500
Mfr.Part #
MA0603CG180J500
Description
CAP CER 18PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Surface Mount :
yes
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Negative Tolerance :
5%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
-/+30ppm/Cel ppm/°C
Number of Terminals :
2
Pbfree Code :
yes
Width :
0.8 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
1.6 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Height :
0.95 mm