M85049/90-19N02
Mfr.Part #
M85049/90-19N02
Manufacturer
Amphenol Pcd
Description
CONN BACKSHELL BANDING 19F SLVR
Manufacturer :
Amphenol Pcd
Product Category :
Backshells and Cable Clamps
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
19 F
Published :
Shielding :
Unshielded
Cable Exit :
90°
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.640 (16.26mm)
Feature :
Self Locking
Color :
Silver
Plating :
Electroless Nickel
Material :
Aluminum Alloy
Type :
Backshell, Banding
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminium
Diameter - Outside :
1.516 (38.50mm)