M8372375R1005N
- Mfr.Part #
- M8372375R1005N
- Manufacturer
- Amphenol Aerospace Operations
- Description
- M83723/75R1005N3ALUMINUM
- Manufacturer :
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- IEC Conformance :
- No
- Plating :
- Nickel
- Contact Gender :
- FEMALE
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Packaging :
- Bulk
- Factory Lead Time :
- 12 Weeks
- MIL Conformance :
- yes
- Empty Shell :
- No
- Current Rating (Amps) :
- 7.5A
- Ratings :
- IP67
- Military Standard :
- MIL-DTL-83723
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Insert Material :
- Silicon Rubber
- Shell Material :
- Aluminum
- Applications :
- Aviation, Automotive, Military
- Reach Compliance Code :
- not_compliant
- Connector Type :
- Plug, Female Sockets
- Operating Temperature :
- -55°C~200°C
- Total Number of Contacts :
- 5
- DIN Conformance :
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Number of Positions :
- 5
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Filter Feature :
- Series :
- Military, MIL-DTL-83723 Series III
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Mixed Contacts :
- Shell Size - Insert :
- 10-5
- Termination :
- Crimp
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Backshell Type :
- Solid
- Voltage - Rated :
- 600V
- Orientation :
- N (Normal)
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Datasheets
- M8372375R1005N
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock