M83723/98N10029
Mfr.Part #
M83723/98N10029
Manufacturer
RMS
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
M83723/98N10029
Circular Connector Assemblies
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Base Product Number :
M83723/98
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Axial
Package :
Bag
Size / Dimension :
0.180 Dia x 0.562 L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max) :
Series :
Military, MIL-R-10509/2, RN65
Package / Case :
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Composition :
Metal Film
Packaging :
Bulk
Resistance :
316 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C