M83723/96R10068L
Mfr.Part #
M83723/96R10068L
Description
M83723/96R10068L
Circular Connector Assemblies
Base Product Number :
M83723/96
Illumination :
Illuminated
Actuator Length, Right Angle :
Series :
Multimec® 5
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features :
Sealed - Flux Protection
Illumination Type, Color :
LED, Red/Green
Mounting Type :
Through Hole
Outline :
10.10mm x 10.10mm
Mechanical Life :
10,000,000 Cycles
Packaging :
Tube
Illumination Voltage (Nominal) :
2.0, 2.2 VDC
Product Status :
Active
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature :
-40°C ~ 160°C
Operating Force :
350gf
Package :
Bag
Termination Style :
PC Pin
Switch Travel :
1.00mm
Actuator Height off PCB, Vertical :
6.40mm
Actuator Type :
Plunger for Cap
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 24VDC