M83723/96R10068
Mfr.Part #
M83723/96R10068
Description
M83723/96R10068
Circular Connector Assemblies
Product Status :
Active
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 24VDC
Termination Style :
PC Pin
Switch Function :
Off-Mom
Actuator Height off PCB, Vertical :
6.40mm
Base Product Number :
M83723/96
Series :
Multimec® 5
Actuator Orientation :
Top Actuated
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 160°C
Circuit :
SPST-NO
Package :
Bag
Packaging :
Tube
Outline :
10.10mm x 10.10mm
Illumination Voltage (Nominal) :
2.0, 2.2 VDC
Illumination Type, Color :
LED, Red/Green
Actuator Type :
Plunger for Cap
Features :
Sealed - Flux Protection
Actuator Length, Right Angle :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Illumination :
Illuminated
Operating Force :
350gf
Switch Travel :
1.00mm