M83723/96G2461YL
Mfr.Part #
M83723/96G2461YL
Description
M83723/96G2461YL
Circular Connector Assemblies
Mounting :
Through Hole
Gender :
Receptacle
Product Status :
Active
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch :
2.5400 mm
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Maximum Voltage Rating :
250
Housing Color :
Gray
Termination Method :
Solder
Number of Rows :
3
Type :
DIN 41612
Contact Plating :
Gold
Product Length :
93.88 mm
Package :
Bag
Base/Housing Material :
Polyester
Base Product Number :
M83723/96
Number of Contacts :
96 POS