M83723/95W10069
Mfr.Part #
M83723/95W10069
Manufacturer
RMS
Package / Case
Radial, Box
Datasheet
Download
Description
M83723/95W10069
Circular Connector Assemblies
Response Time :
Slow
Voltage Rating - DC :
100V
Total Number of Contacts :
6
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Rating - AC :
350V
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A AC, 65A DC
Coupling Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Aero-Electric Connector Inc
Color :
Shell Finish :
OLIVE DRAB CADMIUM PLATED
Approvals :
cURus
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
0697H
DC Cold Resistance :
0.26 Ohms
Mixed Contacts :
No
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Packaging :
Bulk
Body/Shell Style :
PLUG
Shell Size :
10
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
500mA
Termination Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.329 L x 0.157 W x 0.307 H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
Package / Case :
Radial, Box
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
DIN Conformance :
Reach Compliance Code :
Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-83723 SERIES III, COMPATIBLE CONTACT: M39029/5-115
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Empty Shell :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C