M83723/92R1203Y
Mfr.Part #
M83723/92R1203Y
Manufacturer
RMS
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
M83723/92R1203Y
Circular Connector Assemblies
Lead Spacing :
0.138 (3.50mm)
Surface Mount Land Size :
Voltage - Rated :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Base Product Number :
M83723/92
Capacitance :
220μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Mounting Type :
Through Hole
Impedance :
140 mOhms
ESR (Equivalent Series Resistance) :
844 mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
0.315 Dia (8.00mm)
Series :
EKE
Ratings :
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Product Status :
Active
Package :
Bag
Height - Seated (Max) :
0.512 (13.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
265.5mA @ 120Hz