M83723/91G2232N
Mfr.Part #
M83723/91G2232N
Manufacturer
RMS
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
M83723/91G2232N
Circular Connector Assemblies
Height - Seated (Max) :
0.965 (24.50mm)
Termination :
PC Pins
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Voltage Rating - AC :
200V
Lead Spacing :
1.083 (27.50mm)
Series :
MKP479
Features :
Long Life
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Ratings :
Size / Dimension :
1.181 L x 0.453 W (30.00mm x 11.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Voltage Rating - DC :
400V
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.91µF