M83723/91G10069L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M83723/91G10069L
Manufacturer
RMS
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet
Download
Description
M83723/91G10069L
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Control Features :
Enable
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Series :
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
PSRR :
92dB ~ 62dB (1kHz ~ 100kHz)
Base Product Number :
M83723/91
Output Configuration :
Positive
Current - Output :
150mA
Product Status :
Obsolete
Current - Quiescent (Iq) :
90 µA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3V
Voltage - Output (Max) :
Number of Regulators :
1
Protection Features :
Over Temperature
Mounting Type :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Voltage Dropout (Max) :
0.95V @ 150mA