M83723/87W1005Y
Mfr.Part #
M83723/87W1005Y
Manufacturer
RMS
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
M83723/87W1005Y
Circular Connector Assemblies
Power Dissipation (Max) :
3.1W (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
360 mOhm @ 2A, 10V
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
FET Feature :
Series :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
185pF @ 50V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2A (Ta)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
10nC @ 10V