M83723/87G10026
Mfr.Part #
M83723/87G10026
Manufacturer
RMS
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
M83723/87G10026
Circular Connector Assemblies
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Features :
Height - Seated (Max) :
Series :
MKP1839
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Tolerance :
±2.5%
Lead Spacing :
Package / Case :
Axial
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Rating - DC :
160V
Termination :
PC Pins
Product Status :
Active
Package :
Bag
Size / Dimension :
0.197 Dia x 0.433 L (5.00mm x 11.00mm)
Voltage Rating - AC :
100V
Packaging :
Bulk
Ratings :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Capacitance :
0.033µF