M83723/86R18086L
Mfr.Part #
M83723/86R18086L
Manufacturer
RMS
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
M83723/86R18086L
Circular Connector Assemblies
Composition :
Metal Film
Supplier Device Package :
Axial
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Package :
Bag
Package / Case :
Size / Dimension :
0.090 Dia x 0.240 L (2.29mm x 6.10mm)
Product Status :
Active
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
Resistance :
232 Ohms
Base Product Number :
M83723/86
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Features :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C