M83723/86R18086
Mfr.Part #
M83723/86R18086
Manufacturer
RMS
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
M83723/86R18086
Circular Connector Assemblies
Size / Dimension :
0.090 Dia x 0.240 L (2.29mm x 6.10mm)
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Height - Seated (Max) :
Resistance :
232 Ohms
Composition :
Metal Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Failure Rate :
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Features :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Base Product Number :
M83723/86
Package :
Bag
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W