M83723/86R14077
Mfr.Part #
M83723/86R14077
Manufacturer
Aero Electric
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
M83723/86R14077
Manufacturer :
Aero Electric
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Size / Dimension :
2.00mm L x 1.40mm W
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
SMD
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.85V
Product Status :
Obsolete
Lens Color :
Yellow
Configuration :
Series :
Mini TOPLED
Millicandela Rating :
105.5mcd
Lens Size :
1.50mm x 1.00mm
Current - Test :
5mA
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Height (Max) :
1.40mm
Viewing Angle :
120°
Color :
White
Wavelength - Peak :
Wavelength - Dominant :
Lens Transparency :
Diffused
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Datasheets
M83723/86R14077
Surface Mount
M83723/86R14077 Overview
M83723/86R14077 Features
Mini TOPLED series
M83723/86R14077 Applications
There are a lot of TE Connectivity
M83723/86R14077 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER