M83723/85W2239N
Mfr.Part #
M83723/85W2239N
Manufacturer
RMS
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
M83723/85W2239N
Circular Connector Assemblies
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.250 L (2.39mm x 6.35mm)
Number of Terminations :
2
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Base Product Number :
M83723/85
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Composition :
Metal Film
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
Package :
Bag
Resistance :
1.96 kOhms