M83723/85R1002YL
Mfr.Part #
M83723/85R1002YL
Manufacturer
RMS
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
M83723/85R1002YL
Circular Connector Assemblies
Height - Seated (Max) :
Packaging :
Bulk
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Failure Rate :
M (1%)
Supplier Device Package :
Axial
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Resistance :
768 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Composition :
Metal Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Product Status :
Active
Base Product Number :
M83723/85
Package :
Bag
Package / Case :
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.250 L (2.39mm x 6.35mm)