M83723/82A1624Y
Mfr.Part #
M83723/82A1624Y
Manufacturer
RMS
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
M83723/82A1624Y
Circular Connector Assemblies
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
16.2 kOhms
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Package :
Bag
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
M83723/82
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Supplier Device Package :
Axial
Product Status :
Active
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Package / Case :
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.250 L (2.39mm x 6.35mm)