M83723/77R22396L
Mfr.Part #
M83723/77R22396L
Manufacturer
RMS
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
M83723/77R22396L
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Base Product Number :
M83723/77
Resistance :
118 kOhms
Package / Case :
Axial
Failure Rate :
R (0.01%)
Package :
Bag
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.250 L (2.39mm x 6.35mm)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Composition :
Metal Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Tolerance :
±1%