M83723/75W8037
Mfr.Part #
M83723/75W8037
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
8-3
Orientation :
7
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Number of Positions :
3 (Power)
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-83723 Series III
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Unshielded
Number of Contacts :
3
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Automotive, Military
Gender :
Male
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
CABLE
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
M83723/75W8037
M83723/75W8037 Overview
M83723/75W8037 Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75W8037 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75W8037 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER