M83723/75W22329
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M83723/75W22329
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Current Rating :
23A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Filter Feature :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 23A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
9
Empty Shell :
Applications :
Automotive, Military
Pbfree Code :
Mount :
Cable, Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
32 (Power)
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-83723 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
32
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Radiation Hardening :
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
M83723/75W22329
M83723/75W22329 Overview
M83723/75W22329 Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75W22329 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75W22329 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER