M83723/75W14158
Mfr.Part #
M83723/75W14158
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Plug, Female Sockets
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
No
Published :
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
15
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
8
Aluminum
Empty Shell :
Ratings :
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Number of Positions :
15 (Power)
Current Rating :
7.5A
Mount :
Free Hanging
Gold
Filter Feature :
Datasheets
M83723/75W14158
M83723/75W14158 Overview
M83723/75W14158 Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75W14158 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75W14158 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER