M83723/75W14126
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M83723/75W14126
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 12POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
12 (Power)
Mount :
CABLE
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Base Product Number :
M83723/75
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Status :
Active
Voltage Rating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS :
Compliant
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
12
Backshell Material, Plating :
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Mounting Feature :
Orientation :
Straight
Material Flammability Rating :
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-83723 Series III
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Package :
Box
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Automotive, Military
Features :
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Cable Opening :
Shell Size, MIL :
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Male
Datasheets
M83723/75W14126
Conesys M83723/75W14126
M83723/75W14126 Overview
M83723/75W14126 Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75W14126 Applications
There are a lot of Conesys
M83723/75W14126 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER