M83723/75R8038
Mfr.Part #
M83723/75R8038
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Color :
Silver
Number of Positions :
3 (Power)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
CABLE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Applications :
Automotive, Military
Radiation Hardening :
No
Orientation :
8
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Contacts :
3
Shell Size - Insert :
8-3
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
M83723/75R8038
M83723/75R8038 Overview
M83723/75R8038 Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75R8038 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75R8038 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER