M83723/75R2461N
Mfr.Part #
M83723/75R2461N
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 61POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Color :
Silver
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Automotive, Military
Published :
Pbfree Code :
No
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Number of Pins :
61
Mixed Contacts :
Number of Positions :
61 (Power)
Mount :
Cable, Free Hanging
Gold
DIN Conformance :
Coupling Nut
Total Number of Contacts :
61
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-83723, COMPATIBLE CONTACT: M39029/5-115
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
Filter Feature :
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Current Rating :
7.5A
Empty Shell :
Datasheets
M83723/75R2461N
Conesys M83723/75R2461N
M83723/75R2461N Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-83723 Series III belongs to the Military, MIL-DTL-83723 Series III Series.A 61 pin is provided on the device.Further, there are features such as STANDARD: MIL-C-83723, COMPATIBLE CONTACT: M39029/5-115, to name only a few.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut feature.There is a Cable, Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
M83723/75R2461N Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75R2461N Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75R2461N Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER