M83723/75R2041N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M83723/75R2041N
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 41POS CRIMP
Stock
92
In Stock :
92
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage - Rated :
850V
Pbfree Code :
No
Orientation :
N (Normal)
Mount :
CABLE
Applications :
Automotive, Military
Wire Gauge (Max) :
20 AWG
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
41 (Power)
Series :
Military, MIL-DTL-83723 Series III
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Plating :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
2006
Shell Material :
Aluminum
Contact Gender :
FEMALE
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
20-41
Current Rating :
7.5A
Wire Gauge (Min) :
24 AWG
MIL Conformance :
yes
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-83723, COMPATIBLE CONTACT: M39029/5-115
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Filter Feature :
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Number of Contacts :
41
Gender :
Male
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
M83723/75R2041N
Conesys M83723/75R2041N
M83723/75R2041N Overview
M83723/75R2041N Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75R2041N Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75R2041N Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER