M83723/75R20416
Mfr.Part #
M83723/75R20416
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
No
Contact Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-83723, COMPATIBLE CONTACT: M39029/5-115
Feature :
Coupling Nut
Pbfree Code :
Mount :
CABLE
Shell Material :
Aluminum
GENERAL PURPOSE
Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
6
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Wire Gauge (Min) :
24 AWG
Voltage - Rated :
850V
Mixed Contacts :
Applications :
Automotive, Military
Number of Positions :
41 (Power)
Current Rating :
7.5A
Radiation Hardening :
Color :
Silver
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Wire Gauge (Max) :
20 AWG
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Published :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Gender :
Male
Number of Contacts :
41
Datasheets
M83723/75R20416
M83723/75R20416 Overview
M83723/75R20416 Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75R20416 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75R20416 Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER