M83723/75R1005N
Mfr.Part #
M83723/75R1005N
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 5POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Shell Size - Insert :
10-5
Shell Material :
Aluminum
Voltage - Rated :
600V
Ratings :
IP67
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Gold
Contact Gender :
FEMALE
Crimp
Total Number of Contacts :
5
Shell Finish :
Electroless Nickel
Filter Feature :
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
50.0μin 1.27μm
Plating :
Nickel
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Silicon Rubber
Datasheets
M83723/75R1005N
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
M83723/75R1005N Overview
M83723/75R1005N Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75R1005N Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
M83723/75R1005N Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER