M83723/75G20256
Mfr.Part #
M83723/75G20256
Manufacturer
RMS
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
M83723/75G20256
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Package :
Bag
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Voltage Rating - AC :
40V
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Base Product Number :
M83723/75
Package / Case :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.33μF
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.354 (9.00mm)
Series :
MKT1818
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Features :
Termination :
PC Pins
Size / Dimension :
0.394 L x 0.157 W (10.00mm x 4.00mm)
Voltage Rating - DC :
63V
Ratings :
Lead Spacing :
0.295 (7.50mm)