M83723/75G1006N
Mfr.Part #
M83723/75G1006N
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Shell Finish :
Passivated
Gold
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size - Insert :
10-6
Radiation Hardening :
Orientation :
N (Normal)
Series :
Military, MIL-DTL-83723 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
6 (Power)
Shell Material :
Stainless Steel
Applications :
Automotive, Military
Mount :
CABLE
Number of Contacts :
6
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-83723, COMPATIBLE CONTACT: M39029/5-115
Shielding :
Unshielded
Datasheets
M83723/75G1006N
M83723/75G1006N Overview
M83723/75G1006N Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75G1006N Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75G1006N Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER