M83723/75G1005N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M83723/75G1005N
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 5POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
No
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Passivated
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Series :
Military, MIL-DTL-83723 Series III
Empty Shell :
Mount :
CABLE
Gender :
Male
MIL Conformance :
yes
Plating :
Passivated, Stainless Steel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating :
7.5A
Backshell Type :
Solid
Contact Gender :
FEMALE
Feature :
Coupling Nut
Max Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
10-5
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Applications :
Automotive, Military
Number of Contacts :
5
Shell Material :
Stainless Steel
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Pbfree Code :
Length :
36.06mm
Number of Positions :
5 (Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
M83723/75G1005N
M83723/75G1005N Overview
M83723/75G1005N Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75G1005N Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75G1005N Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER