M83723/75G0803N
Mfr.Part #
M83723/75G0803N
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions :
3 (Power)
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
8-3
Feature :
Coupling Nut
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Bayonet Lock
Filter Feature :
Unshielded
Empty Shell :
Mount :
CABLE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Finish :
Passivated
IEC Conformance :
Published :
Applications :
Automotive, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Military Standard :
MIL-DTL-83723
MIL Conformance :
yes
Gender :
Male
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Stainless Steel
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Number of Contacts :
3
Datasheets
M83723/75G0803N
M83723/75G0803N Overview
M83723/75G0803N Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75G0803N Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75G0803N Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER