M83723/75A803N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M83723/75A803N
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Black
Max Operating Temperature :
200°C
Feature :
Coupling Nut
Mount :
Cable, Free Hanging
Current Rating (Amps) :
7.5A
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
8-3
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-83723 Series III
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
3 (Power)
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Plating :
Anodized
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Applications :
Automotive, Military
Shell Finish :
Black Anodized
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Contacts :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
M83723/75A803N
M83723/75A803N Overview
M83723/75A803N Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75A803N Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75A803N Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER