M83723/75A803N
Mfr.Part #
M83723/75A803N
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD CRIMP
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Conesys
Bayonet Lock
Plating :
Anodized
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Gender :
FEMALE
Unshielded
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Contacts :
3
Published :
2015
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
3 (Power)
Feature :
Coupling Nut
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Size - Insert :
8-3
Free Hanging (In-Line)
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
M83723/75A803N
Conesys M83723/75A803N
M83723/75A803N Overview
M83723/75A803N Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75A803N Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75A803N Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER