M83723/75A8037
Mfr.Part #
M83723/75A8037
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Orientation :
7
Number of Contacts :
3
Number of Positions :
3 (Power)
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mount :
CABLE
Shell Size - Insert :
8-3
Datasheets
M83723/75A8037
M83723/75A8037 Overview
M83723/75A8037 Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75A8037 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75A8037 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER