M83723/75A2461N
Mfr.Part #
M83723/75A2461N
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
Military, MIL-DTL-83723 Series III
Contact Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
No
IEC Conformance :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-83723, COMPATIBLE CONTACT: M39029/5-115
Automotive, Military
Radiation Hardening :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Cable, Free Hanging
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
7.5A
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Coupling Nut
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Number of Contacts :
61
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Plating :
Anodized
Shielding :
Unshielded
Filter Feature :
Number of Positions :
61 (Power)
MIL Conformance :
yes
Datasheets
M83723/75A2461N
M83723/75A2461N Overview
M83723/75A2461N Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75A2461N Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75A2461N Circular Connectors applications.
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER