M83723/75A24579
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M83723/75A24579
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 57POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Color :
Black
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-83723 Series III
Total Number of Contacts :
57
Orientation :
9
Fastening Type :
Bayonet Lock
Applications :
Automotive, Military
Number of Positions :
57 (Power)
Empty Shell :
Current Rating (Amps) :
7.5A 23A
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
Number of Pins :
57
Shell Finish :
Black Anodized
Shielding :
Unshielded
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
M83723/75A24579
M83723/75A24579 Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-83723 Series III Series.It is equipped with 57 pins.In many ways, Coupling Nut makes it more powerful.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
M83723/75A24579 Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75A24579 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75A24579 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER