M83723/75A24579
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M83723/75A24579
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 57POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Black Anodized
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
No
Shielding :
Unshielded
Color :
Black
Total Number of Contacts :
57
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A 23A
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
57 (Power)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Automotive, Military
Number of Pins :
57
Factory Lead Time :
16 Weeks
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-83723 Series III
Orientation :
9
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Feature :
Coupling Nut
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Bayonet Lock
Backshell Type :
Solid
Datasheets
M83723/75A24579
M83723/75A24579 Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-83723 Series III Series.It is equipped with 57 pins.In many ways, Coupling Nut makes it more powerful.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
M83723/75A24579 Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75A24579 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75A24579 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER