M83723/75A24579
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M83723/75A24579
Manufacturer
RMS
Description
M83723/75A24579
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
57
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-83723 Series III
Total Number of Contacts :
57
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
9
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Mixed Contacts :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Gender :
FEMALE
Body Material :
Aluminium
Plating :
Anodized
Current Rating (Amps) :
7.5A 23A
IEC Conformance :
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Black Anodized
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Insert Material :
Silicon Rubber
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Color :
Black
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ratings :
IP67
Shell Size - Insert :
Voltage - Rated :
600V
Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Datasheets
M83723/75A24579
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 57 Positions Crimp Gold Black Anodized Bulk 9 Bayonet Lock