M83723/75A24439
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M83723/75A24439
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-83723 Series III
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Automotive, Military
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Empty Shell :
No
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
9
Number of Positions :
43 (Power)
Total Number of Contacts :
43
Shielding :
Unshielded
DIN Conformance :
Color :
Black
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Black Anodized
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Filter Feature :
Number of Pins :
43
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
M83723/75A24439
M83723/75A24439 Overview
M83723/75A24439 Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75A24439 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75A24439 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER