M83723/75A24439
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M83723/75A24439
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Black Anodized
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Black
Total Number of Contacts :
43
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
9
Series :
Military, MIL-DTL-83723 Series III
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Applications :
Automotive, Military
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Pins :
43
Feature :
Coupling Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
43 (Power)
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Datasheets
M83723/75A24439
M83723/75A24439 Overview
M83723/75A24439 Features
Military, MIL-DTL-83723 Series III series
M83723/75A24439 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
M83723/75A24439 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER