M80-6812001
Mfr.Part #
M80-6812001
Description
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD SMD
Stock
51
In Stock :
51
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Type :
Female Socket
Published :
2010
Termination :
Solder
Total Number of Contacts :
20
Contact Finish Thickness - Post :
157.5μin 4.00μm
Insulation Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating :
12.0μin 0.30μm
Applications :
Automotive, General Purpose, Military
UL Flammability Code :
94V-0
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-609 Code :
e0
Filter Feature :
No
Stack Height (Mating) :
7.85mm 8.45mm
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Connector Type :
Receptacle
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
100000000Ohm
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Black
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Plating Thickness :
11μin
Voltage - Rated :
120V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Body Length or Diameter :
0.911 inch
Number of Positions :
20
Fastening Type :
Locking Ramp
Datasheets
M80-6812001
Harwin M80-6812001
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled 20 Positions Female Socket