M80-6810845P
Mfr.Part #
M80-6810845P
Description
DATAMATE L-TEK DIL FEMALE VERTIC
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Contact Shape :
Circular
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Body Length or Diameter :
0.439 inch
Applications :
Automotive, General Purpose, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
12.0μin 0.30μm
Contact Type :
Female Socket
Total Number of Contacts :
8
Termination :
Solder
Packaging :
Tube
UL Flammability Code :
94V-0
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Number of Conductors :
ONE
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Rated Current (Signal) :
3A
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
Pick and Place
Stack Height (Mating) :
7.85mm 8.45mm
Mixed Contacts :
Style :
Board to Board or Cable
Voltage - Rated :
120V
Reference Standard :
UL
Additional Feature :
RoHS Compliant
Series :
Datamate L-Tek
Insulation Color :
Black
Mount :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post :
12.0μin 0.30μm
Connector Type :
Receptacle
Number of Positions :
8
Insulation Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Number Of PCB Rows :
2
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
IEC Conformance :
Fastening Type :
Locking Ramp
MIL Conformance :
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Number of Positions Loaded :
All
Durability :
500 Cycles
Datasheets
M80-6810845P
Harwin M80-6810845P
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled 8 Positions Female Socket