M80-5612005
Mfr.Part #
M80-5612005
Description
CONN HEADER 20POS CRIMP 24-28AWG
Stock
64
In Stock :
64
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Body Length or Diameter :
1.181 inch
Factory Lead Time :
9 Weeks
Connector Type :
Header
Wire Gauge (Min) :
24 AWG
UL Flammability Code :
94V-0
Reference Standard :
UL
Voltage - Rated :
360V
Body/Shell Style :
Receptacle
HTS Code :
Number of Rows :
2
Total Number of Contacts :
20
MIL Conformance :
No
Radiation Hardening :
No
Contact Material :
Brass
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Body Depth :
0.309 inch
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Published :
2011
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Type :
Male Pin
Cable Termination :
Crimp
Color :
Black
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
Male
Insulation Resistance :
100000000Ohm
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
3A
Wire Gauge :
24-28 AWG
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish :
Gold
Durability :
500 Cycles
Housing Material :
Polyphenylene
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Jackscrews
Pitch :
0.079 2.00mm
Series :
Datamate J-Tek
DIN Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insulation Diameter-Min :
0.043 inch