M80-4221805
Mfr.Part #
M80-4221805
Description
CONN 18POS FEMALE DIL VERT SMD
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Reference Standard :
UL
DIN Conformance :
No
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
12.0μin 0.30μm
Connector Type :
Receptacle
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
UL Flammability Code :
94V-0
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Type :
Female Socket
Packaging :
Tube
Series :
Datamate J-Tek
Fastening Type :
Screw Lock
Durability :
500 Cycles
Contact Finish Thickness - Post :
12.0μin 0.30μm
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Stack Height (Mating) :
7.8mm 8.05mm
Insulation Height :
0.220 5.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Option 1 :
LOCKING
Number of Positions Loaded :
All
Number of Conductors :
ONE
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Style :
Board to Board or Cable
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Current Rating (Amps) :
3A
Voltage - Rated :
120V
Mounting Type :
Surface Mount
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
No
Additional Feature :
RoHS Compliant
Insulation Color :
Black
IEC Conformance :
MIL Conformance :
Number of Positions :
18
Number of Rows :
2
Total Number of Contacts :
18
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
2
Contact Shape :
Circular
Applications :
Automotive, General Purpose, Military
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
HTS Code :
Feature :
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Datasheets
M80-4221805
Harwin M80-4221805
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Surface Mount Tube Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 18 Positions Female Socket