M80-4221205P
Mfr.Part #
M80-4221205P
Description
CONN FEMALE DIL VERT SMD
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Color :
Black
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
12.0μin 0.30μm
Stack Height (Mating) :
7.8mm 8.05mm
Applications :
Automotive, General Purpose, Military
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post :
12.0μin 0.30μm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Female Socket
Filter Feature :
No
Voltage - Rated :
120V
Connector Type :
Receptacle
Number of Positions :
12
Current Rating (Amps) :
3A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Termination :
Solder
Fastening Type :
Screw Lock
Total Number of Contacts :
12
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
Series :
Datamate J-Tek
Style :
Board to Board or Cable
Feature :
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place, Polarizing Key
MIL Conformance :
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Datasheets
M80-4221205P
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Surface Mount Tube Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 12 Positions Female Socket