M80-4000000FD-11-321-00-000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M80-4000000FD-11-321-00-000
Manufacturer
Harwin
Description
CONN DATAMATE FEM 11POS
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Mounting Type :
Through Hole
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Rows :
1
Voltage - Rated :
800V
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Insulation Height :
0.205 5.20mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Jackscrews, Polarizing Key
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
20A
Insulation Color :
Black
Number of Positions Loaded :
All
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pitch - Mating :
0.157 4.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
11
Contact Type :
Female Socket, Power
Packaging :
Tube
Connector Type :
Receptacle
Termination :
Solder
Series :
Datamate Mix-Tek
Style :
Board to Board or Cable
Fastening Type :
Screw Lock
Stack Height (Mating) :
7.3mm
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Tube Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 11 Positions Female Socket, Power