M80-4000000F9-06-305-00-000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M80-4000000F9-06-305-00-000
Manufacturer
Harwin
Description
CONN RCPT 6POS CRIMP GOLD
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Wire Type :
Coaxial
Fastening Type :
Screw Lock
Number of Conductors :
ONE
UL Flammability Code :
94V-0
Insertion Force-Max :
4.8928 N
Cable Termination :
Crimp
Pitch :
0.157 4.00mm
Contact Type :
Female Socket, Coaxial
Body/Shell Style :
PLUG
Connector Type :
Receptacle
IEC Conformance :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
6
Durability :
500 Cycles
Number of Positions :
6
Mounting Type :
Panel Mount
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Option 1 :
M2
Filter Feature :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Body Depth :
0.297 inch